Fenwick TEAMS Wins State!

High-achieving academic results from Tests of Engineering Aptitude, Mathematics and Science (TEAMS).


The Fenwick TEAMS team has won State! They defeated their main rivals, Illinois Mathematics and Science Academy (IMSA) and University of Chicago Lab School, to be the highest ranked selective school in Illinois for Tests of Engineering Aptitude, Mathematics and Science (TEAMS). Our score places Fenwick second in the nation among large selective schools.

The Friars had a perfect essay score from TEAM B (Thérèse Giannini, Dmytro Olyva, Paulina Harnisch and Clare Hill)! Fenwick also had the highest multiple choice and design-build score in all of Illinois from TEAM A (Anna Dray, Ronan Kritsufek, Logan Maue and Dan Majcher).

“The TEAMS competition was remote, but we did have one group in the building,” reports Mr. Roche. The junior group of Zach Dahhan, Katy Nairn, Lily Metz and Hugo Nunez is pictured.

“This is another testament to our high-achieving academic culture cultivated by our school’s wonderful educators,” praises moderator/coach Mr. Kevin Roche ’05, a Fenwick alumnus and self-described “proud moderator who does his best to stay out of the way to let these stars shine. They could not have achieved this effort without all of the excellent Fenwick faculty, who level up these kids daily to be the superstars that they are!”

The team effort was achieved by its 23 members with support from the seemingly 1.000 batting average of Mr. David Kleinhans, who chairs Fenwick’s Computer Science/Physics Department:

SENIORS

Bianca Dimailig
, La Grange, IL (St. Francis Xavier Catholic School)
Anna Dray, Elmhurst, IL (Immaculate Conception Grade School)
Thérèse Giannini, Wood Dale, IL (Immaculate Conception Grade School, Elmhurst)
Paulina Harnisch, River Forest, IL (Ascension Catholic School, Oak Park)
Clare Hill, Western Springs, IL (McClure Junior High)
Ronan Kristufek, Western Springs, IL (McClure Junior High)
Logan Maue, Oak Park, IL (St. Giles School)
Daniel Majcher, Chicago (Keystone Montessori School)
Dmytro Olyva, Cicero, IL (St. Giles School, Oak Park)

JUNIORS

Zachariah Dahhan, Elmwood Park, IL (Elm Middle School)
Paige Davis, Elmhurst, IL (Immaculate Conception Grade School)
LisaGrace Dillon, La Grange Park, IL (St. Francis Xavier Catholic School)
Will Frech, Chicago (St. Josaphat School)
Linden Gierstorf
, Oak Park, IL (Our Lady of the Wayside School, Arlington Heights)
Finley Huggins, Oak Park, IL (Ascension Catholic School)
Katy Nairn
, Lombard, IL (Glenn Westlake Middle School)
Hugo Nunez, Jr.
, Berwyn, IL (St. Leonard Catholic School)
Lilly Metz
, La Grange, IL (William F. Gurrie Middle School)
Grace Simmons, Riverside, IL (St. Mary’s Catholic School)
Will Zimmer
, Oak Park, IL (Ascension Catholic School)


FRESHMEN

Rowan White ’24, Willowbrook, IL (Gower Middle School, Burr Ridge)
Toby Yang
’24, Oak Park, IL (Avery Cooney School, Downers Grove)
Henry Zimmer ’24, Oak Park, IL (Ascension Catholic School)

Congratulations to our State Champions!

Leave a Reply

Your email address will not be published.